Zarabianie na blogu – jak czerpać zyski z blogowania?

Zarabianie na blogu - jak czerpać zyski z blogowania?

Zarabianie na blogu nie jest żadną fikcją ani widzimisię. Są blogerzy, którzy mogą liczyć na zarobki rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, choć wielu zadowala już kilkaset dodatkowych złotych do domowego budżetu. Oczywiście, aby zarabiać na blogu, trzeba się przy tym sporo napracować, przynajmniej na początku. Jak zatem zacząć zarabiać na blogu w kilku krokach?

Jak zarabiać na blogu?

Zarabianie na blogu możliwe jest na kilka różnych sposobów. Często bloger korzysta z linków afiliacyjnych i własnych produktów, np. e-booków, kursów itp. Przy sprzedaży własnego produktu lub usługi, bloger całość zysku ma dla siebie. Przy linkach afiliacyjnych, kiedy reklamuje produkty innych, otrzymuje prowizję, jeżeli czytelnik bloga dokona zakupu od innej firmy za pośrednictwem linka polecającego.

Jeszcze inną metodą na zarabianie na blogu są oferty składane przez sponsorów, którzy zlecają blogerowi mówienie i pisanie o produktach, przy okazji je recenzując i polecając. Oczywiście pierwsze miesiące prowadzenia bloga nie dadzą szansy pozyskania sponsorów, ponieważ będzie on mało popularny. Jednak wraz ze zwiększeniem zainteresowania, konkretne marki mogą zgłosić się do blogera z taką propozycją.

Znajdź wyjątkowy projekt logo dla swojej firmy

Gotowe projekty logoProjekty logo w dobrej cenieProjektowanie logotypuLogo z księgą znaku

Zarabianie na blogu w kilku krokach

Jest kilka zasad, których należy trzymać się, chcąc zarabiać na blogu, tj.:

 1. Wybierz niszę i trzymaj się jej, nie zmieniając tematu prowadzenia bloga.
 2. Pisząc bloga, nie myśl o sobie, ale o jego czytelnikach. Jeżeli nie tworzysz pamiętnika, wciel się w rolę odbiorcy treści i zastanów się, jakie wpisy najbardziej go zainteresują.
 3. Wyznacz sobie cele w perspektywie dnia, miesiąca, kwartału, roku itd. W ich określeniu pomogą Ci poniższe pytania:
  • Ilu czytelników powinien mieć blog?
  • Ile tekstów pisać?
  • Jakie produkty stworzyć?
  • Jakie zadania wykonać na stronie lub w kanałach SM?
  • Jakie narzędzia zainstalować?
 4. Nie skupiaj się na kilku kanałach społecznościowych, ale jednym, np. Facebooku. Jeżeli zechcesz zaistnieć na wszystkich kanałach jednocześnie, odniesienie sukcesu będzie znacznie trudniejsze. Zaczynając od Facebooka, następnie skup się na Instagramie, YouTube, Twitterze itd. (kolejność dowolna).
 5. Wybierz nie więcej niż dwie oferty partnerskie. Linki partnerskie pomagają w zarabianiu, ale nie może być ich zbyt wiele. Warto stawiać na linki do produktów i usług, które faktycznie mają szansę zainteresować odbiorców.
 6. Content marketing to podstawa współczesnych działań reklamowych. Jeżeli masz problem z tworzeniem postów, możesz zlecać je innym, np. marketingowcom z Angels Advertising. Naucz się więc pisać ciekawie i porywać czytelników. Pisz interesująco i mniej, ale regularnie.
 7. Stwórz własny produkt, ale tylko taki, który interesuje czytelników.
 8. Zbuduj bazę mailingową. Zebrane adresy e-mail możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów. Zbieraj je więc przez:
  • opcję „zapisz się” (opt-in) na górze menu
  • wtyczkę Hello Bar w WordPressie lub plugin Magic Action Box
  • okienko „zapisz się” z boku lub na końcu każdego artykułu itd.

Potrzebujesz projektu logo w niższej cenie?


Widać więc wyraźnie, że zarabianie na blogu jest możliwe, ale udaje się tylko niektórym blogerom. Wielu z braku efektów rezygnuje zbyt szybko, inni piszą bloga w sposób mało profesjonalny, nie traktując tego jako inwestycji. Nie ma też wielu szans na sukces finansowy przez blogowanie, jeżeli temat bloga nie jest pasją blogera. Dlatego warto pisać o tym, co się kocha i z czym jest się na bieżąco. Oczywiście nie zapominając przy tym o ciągłej nauce i zdobywaniu wiedzy, co przy narzędziach i możliwościach, jakie dają technologie XXI wieku, jest absolutnie konieczne.