Co musisz wiedzieć o wyborze nazwy dla firmy

Co musisz wiedzieć o wyborze nazwy dla firmy

Kreatywny, innowacyjny i niszowy pomysł na biznes jest dobrym silnikiem do rozkręcenia własnej firmy. Natomiast na wczesnym etapie uruchamiania i promocji startupu jego nazwa odgrywa jedną decydujących ról. Wybór odpowiedniej i dobrej nazwy jest poniekąd kluczem do sukcesu. Dlaczego?

Pierwsze wrażenie

Nazwa i logo firmy to jej „twarz”, więc zwróć maksymalną uwagę na te elementy. Psychologia przeciętnego klienta jest bardzo prosta – przede wszystkim ocenia się jak wygląda i prezentuje się nowa, a w szczególności młoda firma. W większości przypadków jest to jedna z pierwszych informacji i sygnałów, decydujących o opinii na temat marki.

Wyróżnik biznesu

Jeśli nazwa firmy będzie powszechna i ciężka do zapamiętywania, to ciężko będzie się przebić przez konkurencję. Pamiętaj, że na początku nazwa, logo i tożsamość korporacyjna są czy nie jedynym wyróżnikiem Twojej firmy na rynku. Dopiero po pewnym czasie klient będzie kojarzył Twój produkt z branżą, jakością produktów czy usług, standardem obsługi klientów, ceną, itp. – na podstawie doświadczeń z marką. Zanim zabierzesz się za wymyślanie nazwy zbadaj rynek.  Analiza nazw konkurencyjnych firm oraz trendów pomoże nie popełnić błędów. Aby przyciągnąć uwagę kupujących – Twoja nazwa powinna brzmieć zupełnie inaczej niż nazwa konkurentów.

Znajdź wyjątkowy projekt logo dla swojej firmy

Gotowe projekty logoProjekty logo w dobrej cenieProjektowanie logotypuLogo z księgą znaku

Jesteś przekonany, że nazwa jest kluczowym elementem sukcesu biznesowego, to teraz zabieraj się do jej wymyślania. Zanim rozpoczniesz, musisz wiedzieć jakie są najważniejsze cechy dobrego Naming’u:

  • zrozumiałość i jednoznaczność
  • oryginalność i atrakcyjność
  • łatwość zapamiętywania
  • lekkość w piśmie i wymowie
  • skojarzenia z produktem lub usługą (albo przynajmniej branżą)
  • potencjał przyszłościowy (możliwość poszerzania kategorii produktów, wchodzenia na rynki międzynarodowe, itp.)
  • zrozumiałość oraz dobrze skojarzenia w innych językach

Potrzebujesz projektu logo w niższej cenie?


Podsumowując, wybór nazwy firmy należy zacząć od odpowiedzi na pytania: co ona powinna oznaczać dla Twojego klienta? Z czym być kojarzona? Jaki chcesz mieć wizerunek firmy? Mając te odpowiedzi zbadaj rynek – analizuj konkurentów i trendy. Następnie trzeba dać swobodę wyobraźni, wtedy ciekawe pomysły na nazwę firmy pojawią się automatycznie. Spisz je i sprawdź czy spełniają powyższe wymogi dobrego namingu. Dodatkowo przetestuj propozycje wśród docelowych odbiorców – zapytaj swoich potencjalnych klientów o zdanie i sprawdź ich pierwsze wrażenie.

Po rzetelnym dokonaniu powyższych czynności możesz być spokojny, że dołożyłeś starań w procesie wyboru nazwy marki. Jeśli masz wybraną – możesz przejść do kolejnych działań prmocyjnych. Jeśli  wciąż nie masz pomysłu lub nie jesteś pewny i masz wątpliwości – zapytaj o zdanie i poproś o pomoc specjalistów. Sporo ekspertów oraz agencji kreatywnych oferują usługi z zakresu nazewnictwa marek.