Jak rozpocząć udany biznes online?

Jak rozpocząć udany biznes online?

Polacy wydają 30 miliardów złotych rocznie na zakupy przez Internet (wg. raportu  Business Insider Polska[1]). W Internecie obecnie kupisz lub zamówisz … wszystko. To znaczy, że niezależnie od branży, każda firma może sprzedawać przez online. Narzędzia marketingu interaktywnego pozwalają na targetowanie oraz komunikację z wąskimi grupami docelowymi. Proces sprzedażowy, obsługa klienta stają się co raz bardziej zautomatyzowane, prostsze i szybsze.

Platforma sprzedaży kluczem sukcesu

Żeby biznes online był udany musisz mieć precyzyjnie opracowaną i zarządzaną stronę online – sklep Twojej firmy. Witryna musi spełniać cele biznesowe. Oznacza to, że format, koncepcja, treść są określone przez strategię i model biznesowy. Firma w online różni się od działalności w offline głównie ze względu na kanał i miejsce sprzedaży. Dlatego poniżej kilka wskazówek, dotyczących tworzenia skutecznych platform internetowych – dla osób, które chcą rozpocząć udany biznes online.

Znajdź wyjątkowy projekt logo dla swojej firmy

Gotowe projekty logoProjekty logo w dobrej cenieProjektowanie logotypuLogo z księgą znaku
 • Najpierw określ cele, które chcesz osiągnąć poprzez posiadanie sklepu online – witryny internetowej. One muszą być oparte na strategii biznesowej oraz marketingowej Twojej firmy.
 • Opracowanie skutecznej witryny biznesowej wymaga analiz i badań rynkowych:
  • użyj narzędzi takich jak Google Keyword Planner, GoogleTrends – zobacz tematy (związane z Twoją działalnością), które ludzie najczęściej wyszukują;
  • sprawdź witryny potencjalnych konkurentów. Aby to zrobić, możesz przeanalizować 10 najpopularniejszych witryn, na które trafisz wpisując w wyszukiwarce słowa kluczowe (związane z Twoją działalnością).
  • porozmawiaj z potencjalnymi odbiorcami Twojej przyszłej witryny. Sprawdź co dla nich jest ważne i czym się kierują, wybierając produkty czy usługi, szukając firm oraz czytając portale internetowe;
  • jeśli budżet pozwala oraz jeśli branża jest bardzo specyficzna (niszowa) warto skorzystać z usług firm badawczych, które doradzają i analizują kluczowe trendy, dynamikę, modele biznesowe, itp.
 • Na podstawie zebranych informacji stwórz stronę internetową (zleć to własnemu działu IT lub rzetelnie dobranej firmie zewnętrznej):
  • struktura strony musi być dopasowana do użytkownika, żeby potencjalni klienci szybko i bez przeszkód mogli z niej korzystać: kupić produkt, zamówić usługę, znaleźć telefon kontaktowy, zostawić pytanie, itd. Badania pokazują, że proste i przejrzyste strony internetowe ułatwiają proces zakupowy, czyli pomagają generować sprzedaż;
  • zadbaj o wygląd witryny – postaraj się o odpowiednią estetykę, zarówno strony głównej, jak i podstron. Wszystko musi być jednolite i spójne z corporate identity Twojej marki;
  • uzupełnij stronę treściami – opisy oferty oraz inne treści powinny motywować klienta do zakupu. Zadbaj o korzystny dla klientów kontent. Unikaj powielania teksów – „jak u konkurencji”. Żeby strona skutecznie wspierała nowy biznes musi być wypełniona treściami, dostosowanymi do branży. Wymagania dotyczące witryny B2C różnią się od wymagań dotyczących witryny B2B


B2C (biznes to customer) – strona powinna być zorientowana na klienta końcowego, bo zakup lub decyzja o zakupie zwykle odbywa się bezpośrednio na stronie. Warto w prosty i konkretny sposób opisać korzyści, jakie klient otrzyma, jeśli kupi określony produkt lub usługę.

 

B2B (business to business) – oferta na stronie powinna opierać się na rozwiązywaniu konkretnych problemów biznesowych. Ważne jest, aby skupić się na wyraźnym komunikowaniu kluczowych korzyści biznesowych. Najczęściej w segmencie B2B decyzja o zakupie podejmowana jest nie przez jedną osobę, ale przez kilka osób – w wyniku bezpośredniej komunikacji przedstawicieli firm. Dlatego zadaniem strony internetowej w segmencie B2B jest generowanie kontaktów z potencjalnymi klientami, a nie bezpośrednia sprzedaż. Strona, skierowana do klientów biznesowych, powinna być godna zaufania. Można to osiągnąć poprzez certyfikaty, referencje klientów biznesowych (w szczególności znanych marek, z którymi współpracujesz), nagrody, zdjęcia produktów czy usług, itd.

 • popracuj nad pozycjonowaniem strony na słowa kluczowe;
 • jak już wystartujesz z witryną internetową,  to regularnie ją aktualizuj – dodawaj nowe zdjęcia produktów czy usług, aktualizuj opisy, uzupełniaj blog firmowy, publikuj aktualności z życia firmy, itd. Regularna aktualizacja strony to konieczność.
 • Obserwuj i weryfikuj co działa, mierz wyniki, a następnie poprawiaj i wprowadzaj nowe rozwiązania.

Powyższe wskazówki nie gwarantują błyskawicznego zaistnienia w sieci. Rzadko który biznes online będzie od razu przynosił zyski, których oczekujesz. Należy poświęcić dużo czasu i pracy na wypromowanie strony, poprzez komunikację z użytkownikami i stałą aktualizację udostępnionych treści. Jednak dobra strona internetowa będzie skutecznie wspierać sprzedaż online.